bip.marki.pl facebook.com youtube.com

21 marca - szczególny dzień w obliczu wojny

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową

21 marca to Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, w tym roku powinno być obchodzone pod hasłem solidarności z obywatelami Ukrainy oraz innych państw uciekających przed konfliktem zbrojnym.  

Obserwujemy nasze społeczeństwo, które jeszcze jest zjednoczone, staramy się być razem i zdajemy egzamin z dzielenia się dobrem. Jako marecka wspólnota lokalna zdajemy zaś egzamin z organizacji spontanicznej pomocy, pięknie i intensywnie rozpoczęliśmy w Markach akcję umożliwiania noclegów, dystrybucji żywności i innych niezbędnych rzeczy. Już ponad 900 mieszkańców naszego miasta przyjęło pod swój dach uchodźców. Dziesiątki Wolontariuszy, lokalne NGO-sy takie jak Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze - MSG, Fundacja Otwarte Serce, Fundacja "Marecki Klub Kobiet z Pasją", samorządowcy, Radni i Burmistrzowie codziennie ciężko pracują w magazynie pomocy rzeczowej przy ul. Dużej 3, który jest jednym z największych magazynów w naszym powiecie. W niezwykle trudnym logistycznym wyzwaniu pomagają tak w Polsce, jak i w Ukrainie. Dają przy tym wyraz wrażliwości na przejawy dyskryminacji udzielając pomocy nie tylko obywatelom Ukrainy, ale również innym obywatelom świata uciekającym przed wojną np. Nigeryjczykom czy obywatelom Tadżykistanu.

Dziś mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym, to najważniejszy moment, aby w sposób szczególny uwrażliwiać społeczeństwo na wszelkie przejawy dyskryminacji, wykorzystajmy ten moment mądrze, nie posuwajmy się do spoglądania na naszych sąsiadów jako na roszczeniowych biorców, a tych pracujących jako tańszą siłę roboczą. Równość i antydyskryminacja polega także na dostępie do takiego samego wynagrodzenia za pracę zarówno dla nas Polaków jak i innych obywateli, w szczególności Ukrainy.

Dbajmy o to, aby drzwi, które teraz otworzyliśmy dla potrzebujących nigdy się nie zamknęły.

21 marca 2022
Aktualności

zdjecie

Zdjecia: Pixabay.com
ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry