Dla osób, którym kończy się ważność orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności
Z dniem 3 sierpnia 2024 r. wprowadzono zmiany dotyczące przedłużania orzeczeń o niepełnosprawności.
Przedłużenie ważności orzeczenia:
Twoje orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności przedłuża się do momentu wydania nowego orzeczenia, ale nie dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca po dacie jego ważności.
Aby to miało miejsce, musisz złożyć wniosek o wydanie nowego orzeczenia jeszcze w trakcie ważności obecnego orzeczenia.
Gdzie złożyć wniosek:
Wniosek należy złożyć do właściwego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, najpóźniej w dniu, kiedy kończy się ważność dotychczasowego orzeczenia.
Dla osób do 16. roku życia:
Orzeczenia zachowują ważność maksymalnie do dnia ukończenia 16. roku życia.
Świadczenia:
Jeśli otrzymujesz świadczenia uzależnione od niepełnosprawności (np. zasiłek pielęgnacyjny), musisz dostarczyć zaświadczenie potwierdzające złożenie wniosku o wydanie nowego orzeczenia a także złożyć odpowiedni wniosek o ponowne przyznanie świadczenia.
Dla osób z orzeczeniem wygasłym od 08.03.2020 do 30.09.2024:
Zachowujesz prawo do świadczeń do 30.09.2024 r. Musisz złożyć wniosek o wydanie nowego orzeczenia najpóźniej do tego dnia.
Pamiętaj, aby złożyć wszystkie wnioski na czas, aby uniknąć przerwy w ważności orzeczenia a tym samym wszelkich uprawnień z tym związanych w tym w przyznawaniu świadczeń.