Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
Już od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 roku życia. Kryterium dochodowe nie będzie już miało znaczenia, a to oznacza, że wniosek o świadczenie będzie mogła złożyć każda uprawniona osoba bez względu na dochody. Zamiast decyzji będzie wydawane rozstrzygniecie, które wysyłane będzie do wnioskodawców e-mailem.
Informacja w sprawie ustawy z dnia 26 kwietnia 2019 r.
o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw
Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci ma na celu objęcie świadczeniem wychowawczym wszystkie dzieci do 18. roku życia.
W związku z tym ustawa uchyla szereg rozwiązań związanych z ustalaniem uprawnienia do świadczenia na pierwsze dziecko, dotyczących kryterium dochodowego uprawniającego do tego świadczenia, przepisów, które bezpośrednio odnoszą się do dochodu (np. katalog dochodów, utrata i uzyskanie dochodu), jak i pośrednio związanych z uzależnieniem przyznania świadczenia wychowawczego od dochodu (np. określenia dotyczące niepełnosprawności). Ustawa wprowadza również rozwiązania uprawniające do uzyskania świadczenia wychowawczego na dzieci przebywające w domach pomocy społecznej. Ponadto ustawa rozszerza katalog uprawnionych do dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego poprzez nowelizację ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wpieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 998, z późn. zm.), która dotyczy dzieci umieszczonych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu interwencyjnego, typu specjalistyczno-terapeutycznego, regionalnych placówkach opiekuńczo–terapeutycznych i interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym. Ww. dodatek, zgodnie z ustawą, przeznacza się w szczególności na rozwój zainteresowań oraz zwiększanie szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci umieszczonych w instytucjonalnej pieczy zastępczej. Dodatki w wysokości świadczenia wychowawczego wraz kosztami ich obsługi będą finansowane w formie dotacji celowej z budżetu państwa.
Ustawa zawiera ponadto rozwiązania dotyczące:
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2019 r.
źródło www.prezydent.pl
17 maja 2019
Aktualności